header
main photo

Classified Staff

Barrett Dean Allred

IT Systems Specialist 4

Information Systems

Paige R. Anson

Cashier 4

Financial Services

Marlynn E. Arndt

Custodian 1

Custodial Services

Rhonda Ashpole

Program Support Specialist

Nursing Program

Saborougham J. Baker

Custodian 1

Custodial Services

William T. Ballard, Jr.

Information Tech Specialist 3

Information Systems

John N. Bell

Custodian 1

Custodial Services

Susan L. Bennett

Instruction & Class Technician 2

Math, Science & Engineering

Christopher D. Betz

Office Assistant 3

Arts, Humanities & Social Sciences

Steven C. Biber

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Alejandra Bicknell

Office Assistant 3

Enrollment Services

Jennette L. Borman

Office Assistant 3

Continuing Education

Jaleel Brown

Maintenance Mechanic 1

Facilities & Grounds

Thomas E. Buell

Custodian 1

Custodial Services

Chau Bui

Custodian 1

Custodial Services

Patrice Bunge

Administrative Assistant 3

Math, Science & Engineering

Laura J. Chipman

Lead Graphic Designer

Marketing, Communications & Social Media Development

Vicki L. Christensen

Program Coordinator

Custodial Services

Michael A. Clark

Custodian 1

Custodial Services

Tracy L. Clark

Program Specialist 2

Gig Harbor Campus

Judy E. Coleman

Office Assistant Lead

Enrollment Services

Kimberly R. Cordova

Program Support Supervisor 1

Facilities

Doris Couch

Custodian 1

Custodial Services

Jayme L. Crumpton

Customer Service Specialist 1

Running Start

Tabitha A. Curtis

Early Childhood Specialist 1

Early Learning Center

Beth Davis

Program Support Supervisor 2

Continuing Education

Christyanna H. Dawson

Administrative Assistant 3

Student Life

Caroline J. Desue

HR Assistant

Human Resources

Sandie L. Devoto

Grounds & Nursery Specialist 2

Facilities & Grounds

Tammy L. Dorman

Early Childhood Specialist 3

Early Learning Center

Robert A. Drake II

Office Assistant 3

Enrollment Services

Helloise P. Dudley

Early Childhood Specialist 1

Early Learning Center

Tricia M. Hilbun

Program Support Supervisor 2

Athletics

Marla S. Elmquist

Fiscal Technician 3

Financial Services

Jeanne M. Ernst

Administrative Assistant 3

Information Systems

John H. Ernst

Information Tech Specialist 2

Information Systems

Leoneuma Faafolau

Program Assistant

CASA

Theri J. Flood

Custodian 1

Custodial Services

Judy Foster

Media Services Supervisor

eLearning & Media Services

Sherrie L. Graham

Fiscal Analyst 1

Financial Services

Valaree S. Grizzle

Custodian 1

Custodial Services

Molly A. Hagan

Secretary

Mathematics, Sciences & Engineering

Barbara Hanson

Administrative Assistant 3

Gig Harbor Campus

Edward M. Harmon

Mail Processing-Driver

Central Services

Laurie Harmon

Secretary Supervisor

Health, Business & Professional Services

Bill S. Harrington

Program Specialist 2

Veterans

Brian J. Harris

Custodian 2

Custodial Services

Shana Harvey

Early Childhood Specialist 2

Early Learning Center

Patricia G. Hermoso

Office Assistant 3

eLearning & Workforce Administration

Shannon L. Hight

Help Desk Coordinator

eLearning & Media Services

Kimberly A. Hillage

Program Coordinator

Financial Aid

Faith P. Holbrook

Campus Security Officer

Campus Public Safety

John M. Housden

Campus Security Officer

Campus Public Safety

Fred D. Howard

Simulation Technician

Nursing

Willie C. Howard

Campus Security and Safety Supervisor

Campus Public Safety

Anna Inthavong

Fiscal Technician 3

Invista Performance Solutions

Melanie A. Johnson

Administrative Assistant 3

Arts, Humanities & Social Sciences

Claire A. Jordan

HR Consultant Assistant 2

Human Resources

Jennifer S. Joy

Office Assistant 2

Adult Basic Skills

Amanda L. Kieszling

Secretary Senior

Health, Business & Professional Services

Chae Son Kim

Custodian 2

Custodial Services

D’ann C. Kirkland

Fiscal Analyst 3

Financial Services

Lita Kuaea

Customer Service Specialist 3

Enrollment Services

Cielito Lane

Credentials Evaluator 3

Enrollment Services

Richard M. Langhorn

Maintenance Mechanic 1

Facilities & Grounds

Brian Lanier

Payroll Coordinator

Human Resources

Lawrence D. Larsen

Information Tech Specialist 3

Information Systems

Sandra L. Larson

Program Coordinator

Financial Aid

Nadezhda I. Lavochina

Program Coordinator

Adult Basic Skills

Sung M. Lee

Office Assistant 3

Faculty Support

Sarah Lewandowski-Noble

Retail Clerk 2

Bookstore

Elizabeth L. Lewandowski

Fiscal Tech 3

Business Office

Deborah R. Lewis

Secretary Senior

Arts, Humanities & Social Sciences

Kelly Lieske

Program Assistant

Campus Public Safety

Mark A. Linder

Payroll Coordinator

Human Resources

Shawn M. Locke

Info Tech Specialist 3

Information Systems

Viktor A. Lukyanov

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Kathryn E. Malgren

Early Childhood Specialist 1

Early Learning Center

Stephen C. Martinez

Grounds & Nursery Specialist 4

Facilities & Grounds

Caitlin R. Martonik

Program Assistant

Facilities & Grounds

Marcia M. Matincheck

Office Support Supervisor 2

Counseling & Advising Center

Donna McBride

Secretary Lead

Faculty Support

Sharon McCormack

Fiscal Analyst 1

TCC Foundation

Thomas A. McCullum

Custodian 1

Custodial Services

Susan McElrath

Bookstore Buyer

Bookstore

Patricia R. Mede

Retail Clerk I

Bookstore

Rosalie G. Metcalf

Custodian 1

Custodial Services

Mike J. Miller

Grounds & Nursery Specialist 4

Facilities & Grounds

David J. Moffat

Maintenance Mechanic 3

Facilities & Grounds

Susan Mooi

Program Coordinator

Financial Aid

Sakura E. Moses

Publications Support Coordinator/Graphic Designer

Marketing, Communication & Social Media

Caryn R. Nelson

Early Childhood Specialist 3

Early Learning Center

Cathy Nordstrom

Program Specialist

Nursing Program

Kevin X. Nguyen

Custodian 1

Custodial Services

Robin L. Olson

Office Assistant 3

Washington Corrections Center for Women

Tatyana P. Orabey

Program Assistant

Financial Aid

Jamie Palermo

Administrative Assistant 3

Invista Performance Solutions

Rachel P. Payne

Communication Consultant 2

Marketing, Communication & Social Media

Agnieszka Pederson

HR Consultant 1

Human Resources

Angela Peiffer

Printing & Duplication Supervisor

Central Services

Scott W. Perkins

Program Assistant

Writing & Tutoring Center

Kristen S. Pleasant

Early Childhood Specialist 2

Early Learning Center

Nora M. Price

Customer Services Specialist 2

Access Services

Jorge Quinata

Info Tech Specialist 3

Information Systems

Misty D. Reavis

Campus Security Officer

Campus Public Safety

Kathleen D. Riffe

Program Coordinator

Financial Aid

James A. Robinson

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Cody J. Roldan

Instruction & Class Technician 2

Math, Sciences & Engineering

Ted J. Rutt

Campus Security Officer

Campus Public Safety

Janae Ryan

Customer Service Specialist 1

Advising

Leighanne Safford

Program Assistant

Financial Aid

Lisa L. Sanchez

Cashier 2

Cashiering

Paul O. Sanchez

Campus Security Officer

Campus Public Safety

Lorena M. Saucedo

Program Coordinator

Financial Aid

Beverly Sayle

Fiscal Technician 3

Financial Services

Richard A. Schneider

Warehouse Operator 2

Purchasing/Receiving

Angie J. Simpson

Procurement Specialist 1

Purchasing/Receiving

Colleen Spezia

Credentials Evaluator 3

Enrollment Services

David Stahl

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Rachel M. Sullivan

Early Childhood Specialist 3

Early Learning Center

Evelyn Tompkins

Information Tech Specialist 2

Information Systems

Sandra Townley

Library & Archives Para 5

Library

Anh T. Tran

Library & Archives Para 2

Library

Chi Dai Tran

Custodian 1

Custodial Services

Hoang Oanh Tran

Library & Archives Prof 1

Library

Leonard P. Treanton

Program Assistant

Math Advising Resource Center

Hilary A. Trinka

Secretary Senior

Health, Business & Professional Services

Judith L. Trissell

Office Assistant 3

Counseling, Advising, Worker Retraining & Career Services

Diane Valdez

Instruction & Classroom Support Tech 4

Math, Science & Engineering

Linda Van Doren

Secretary Lead

Faculty Support Secretaries

Sean D. Vandommelen

Office Assistant 3

President's Office

Kaisha J. Vonnagel

Early Childhood Specialist 3

Early Learning Center

Wendy P. Vu

Fiscal Analyst 3

Financial Services

Michelle Wagner

Program Assistant

Educational Talent Search

Rachel J. Ward

Bookstore Buyer

Bookstore

Cora Warren

Fiscal Analyst 3

Financial Services

David W. Wellsbury

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Angela M. Wheeler

Program Assistant

Early Learning Center

Yolanda Williams

Program Coordinator

Financial Aid

Richard E. Wilsie

Maintenance Mechanic 2

Facilities & Grounds

Timothy A. Wright

Campus Security Officer

Campus Public Safety

 
footer